Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji „Pomost”  realizuje  zadanie pn. „Międzypokoleniowe Centrum Edukacyjne w Świebodzinie ” od 15.11. 2022 r. do 31.12. 2022r. w ramach programu pn. „Międzypokoleniowe Centra Edukacyjne – wsparcie integracji międzypokoleniowej” ustanowionego przez Ministra Edukacji i Nauki.


Zadanie jest  finansowane  ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki na podstawie umowy nr MEiN/2022/DPI/ 2840 z dnia 23 listopada 2022 roku.  

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

Celem projektu “Międzypokoleniowe Centrum Edukacyjne w Świebodzinie” był  wzrost solidarności międzypokoleniowej wśród 70 uczestników projektu w tym 40 seniorów i 30 osób młodych, w okresie od 3 października do 31 grudnia 2022 roku.

Cel został  zrealizowany  w okresie od 23 listopada do 31 grudnia 2022 roku poprzez wspólne działania edukacyjne wykorzystujące potencjał obu grup wiekowych , w tym podnoszące poziom kompetencji komunikacyjnych IT seniorów oraz przybliżające ich bogate doświadczenie życiowe młodszemu pokoleniu. Międzypokoleniowe Centrum Edukacyjne w Świebodzinie bazowało  na istniejącym już Klubie Seniora oraz Centrum Wolontariatu. Jednostki te, prowadzone przez wnioskodawcę  miały okazję współpracować i wytworzyć unikalne rezultaty zmniejszania wykluczenia społecznego, podnoszenia dobrostanu obywateli i rozwoju kompetencji.

MCE w Świebodzinie zrealizowało  działania wynikające z indywidualnego planu edukacyjnego , które polegały  na rozwoju kompetencji IT seniorów i przekazaniu ich wspomnień życiowych dotyczących historii, kultury, tradycji młodszemu pokoleniu. Wspomnienia zebrane zostały w publikację książkową oraz ebook i są  wzbogacone zdjęciami, rysunkami. Ponadto, zgodnie z diagnozą problemu, obie grupy wiekowe otrzymały wsparcie indywidualnego coacha, pedagoga, psychologa, terapeuty, aby zwiększyć motywację do edukacji longlife learning, przełamać bariery, izolację i stereotypy.

Ponadto, biorąc pod uwagę powodzenie przedsięwzięcia, Międzypokoleniowe Centrum Edukacyjne w Świebodzinie zostało wpisane do strategii rozwoju stowarzyszenia na kolejne lata.

Zaplanowano jego kontynuowanie w formie ochrony dziedzictwa kulturowego naszych seniorów wywodzących się z kresów Wschodnich i edukacji regionalnej.

Okładka do książki: rzeźba wykonana z plasteliny epoksydowej przez Gracjana Mazurkiewicza, lat 19.

Rzeźba ma rozmiary 14 cm x 12 cm x 7 cm.

Ilustracje do książki wykonane przez młodzież