Wyprawa do Southampton
W październiku 2006 roku realizowano I części projektu „Komunikacja przez sztukę” w ramach programu Młodzież Wymiana. Grupa angielskiej młodzieży wespół z ich polskimi partnerami tworzyła m.in. obrazy w domu kultury oraz graffiti na murach Świebodzina.
Obecnie przyszedł czas na zrealizowanie przez Stowarzyszenie „Pomost”drugiej części projektu: wyjazdu 25 młodych Polaków ze Świebodzina i okolic do Southampton. Projekt uzyskał wsparcie z Komisji Europejskiej w ramach Programu Młodzież w Działaniu.
Drogę do Londynu pokonaliśmy autokarem.
W stolicy Wielkiej Brytanii mieszkaliśmy w ośrodku angielskiego skautingu.
W drugim dniu pobytu wybraliśmy się do centrum miasta. Zwiedziliśmy m.in. National Galery, byliśmy nad Tamizą i w okolicach London Eye. Dosłownie rzuciliśmy okiem na budynek Parlamentu, Downing Street., St. Margaret Cathedra itp. Następnie pojechaliśmy na Coven Garden, aby podziwiać architekturę starego Londynu i tradycyjne występy ulicznych artystów.
Droga z Londynu do Southampton prowadzi przez Winchester. Podziwialiśmy zabytki architektoniczne średniowiecznej zabudowy miasta, uważanego za centrum polityczne średniowiecznej Anglii.
Grupa dziewcząt w następnych dniach zwiedziła wystawę prac dziecięcych w Guidhall Galery w Winchester.
W Southampton – dziewczęta pracowały w studio Somnio tworząc serię grafik w różnych technikach.
Chłopcy natomiast wraz z angielskimi kolegami przygotowali graffiti w uprzednio wybranym miejscu. Graffititi powstawały na ścianach przejścia poziemnego w Common Park. Mieliśmy też możliwość zwiedzenia Southampton – przekonania się na własne uszy, że ulice tego miasta mówią znajomym swojskim akcentem.
Odwiedziło nas również radio BBC, którego reporter przeprowadził wywiad z koordynatorem projektu M. Jażdżewską oraz Maćkiem współorganizującym przedsięwzięcie wraz z młodzieżą z Southampton. Materiał został wyemitowany przez BBC Hampshire oraz w Radio Southampton, a zdjęcia naszych prac ukazały się na stronach internetowych oraz w lokalnej gazecie „Southern Daily Echo”.
Kilka osób znalazło czas na odwiedzenie Southampton Solent University.
Projekt realizowaliśmy w trudniejszych niż przypuszczaliśmy warunkach, ponieważ angielski partner Studio Somnio nie wywiązał się z zobowiązania złożenia aplikacji do angielskiego odpowiednika Narodowej Agencji Programu Młodzież. Jednak dzięki wytrwałości naszej młodzieży i ofiarnej pomocy młodych artystów z Southampton projekt był sprawnie realizowany. Szczególne podziękowania z [pomoc należą się Joe, członkini Zarządu Miasta Southampton ds. Promocji Sztuki.
Praca dwóch amatorskich kamer oraz wielu aparatów fotograficznych umożliwiła przygotowanie obszernej dokumentacji naszego pobytu w Anglii.
Mieliśmy okazje poznania ludzi, których kultura, charakter życia codziennego, a także sztuka i tradycje kształtowały się w odmiennych warunkach historycznych. Dało to możliwość wykorzystania umiejętności językowych w różnych sytuacjach. Myślę że teraz lepiej rozumiem tzw. angielską mentalność – stwierdził Kamil Zachorski.
Dnia 10.08.2007r. „Pomost” organizuje konferencję w celu promocji Programu Młodzież w Działaniu, na którą zaproszeni zostaną przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych.
Opis z wycieczki
Winchester w UK.
Piękne miasto, położone w malowniczej okolicy na rzeką Itchent, która wpływa do cieśniny Solent. Ta miejscowość przyciąga tłumy turystów niemal z całego świata. Pomimo wąskich uliczek i licznych zakrętów jest bardzo gościnne i przyjazne turystom. Od 675 r.Winchester był siedzibą Biskupów z Dorchester. W okresie wczesnego średniowiecza był stolicą Królestwa Wessex. Po drodze napotykamy pomnik Króla Artura, który prezentuje się wspaniale stojąc na potężnym cokole. Król Artur w lewej ręce trzyma tarczę, przylegającą do nogi a w prawej, uniesionej do góry ręce trzyma potężny miecz. Idąc zatłoczoną ulicą, w oddali widzimy tzw. Bramę King’s Gate i Westgate, której powstanie przypisują historycy na XIII wiek. Na bramą wznosi się wieża z widokowym tarasem na miasto. Po zwiedzeniu bramy i wieży kierujemy się w stronę Great Hall.Jest to wspaniały zabytek, gdzie znajduje się słynny stół Króla Artura i pomnik Królowej Wiktorii.
Królowa Wiktoria urodziła się 24 maja 1819 r. w rodzie Hannowerskim. Od czerwca 1837 r. była Królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii, przyczyniając się swoimi rządami do wzrostu potęgi militarno-gospodarczej swojego królestwa. W dniu 1 stycznia 1877 r. została Cesarzową Indii. Jej krewni i potomkowie obecnie zasiadają na tronach królewskich w Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Legendarny stół jest obecnie umieszczony na frontowej, wewnętrznej ścianie Gread Hall, ze względu na nie dopuszczenie do niszczenia przez turystów, którzy odrywali kawałeczki drewna na pamiątkę. Jest on w bardzo widocznym i dostępnym miejscu dla tłumów odwiedzających osób. Należy wspomnieś, że to dzięki Królowi Arturowi, został spisany i wprowadzony w życie pierwszy na świecie “Kodeks Rycerski”, w którym spisano zasady postępowania stanu rycerskiego, ich odpowiedzialność oraz obowiązki. Na blacie stołu są wypisane nazwiska wszystkich rycerzy, którzy mieli prawo przy nim zasiadać.
Obowiązkowym do odwiedzenia następnym zabytkiem jest Katedra (Minchester Catedral). Wzniesiono ją w latach od 1079 do 1093 w stylu gotyckim. Katedrę odrestaurowano w XV wieku i jej wygląd nie uległ zmianie po dzień dzisiejszy. Katedra ma wspaniałe rzeżbione ołtarze. W Katedrze znajduje się egzemplarz Biblii, którą tłumaczono z jezyka Hebrajskiego przez 30 lat. Litery przyozdabiano ałotem. Po 30 latech przerwano pisanie BIBLII i nie wiadomo z jakiego powodu. Bardzo miłym i sympatycznym było wręczenie, podczas zwiedzania przewodników pisanych specjalnie dla Polaków w języku polskim. Oczywiście po zakończeniu oglądania eksponatów te przewodniki musieliśmy zwrócić. W Katedrze jest wspaniała biblioteka królewska, w której zgromadzono wiele bezcennych rękopisów, podań i książek.
W mieście znajduje się przepiękny park dla niewidomych, w którym posadzono kwiaty pachnące bardzo pięknie i intensywne.
Miejsce to jest o tyle ciekawe, że możemy w tym parku zobaczyć konie dzikie, które żyją na wolności. Obserwacja tych zwierząt i ich zachowania są niewątpliwie atrakcją i dostarczają wielu nie zapomnianych wrażeń. W czasie podróżowania samochodem po drogach parku należy zachować ostrożność i jechać wolno. Jest to niezbedne, gdyż za zakrętem spotkamy śpiącego konia na środku szosy lub stado galopujących koni. W tej “końskiej krainie” rośnie wiele gatunków wspaniałych drzew oraz kwiatów. Spacerując bezdrożami tego terenu możemy świetnie wypocząć i zrelaksować się. W przypadku skorzystania z jednego z rozlicznych pól namiotowych musimy pamiętać, że jest to kraina koni.
Miasto liczące około 220 tys. mieszkańców. W ostatnich dwóch latach stało się celem odwiedzin wielu Polaków i Polek. Co dziesiąty mieszkaniec tej miejscowości to Nasz rodak. Obecnie w mieście mieszka ponad 22 tys. naszych obywateli. Pracują w różnych gałęziach przemysłu, mają własne firmy i sklepy. Są cenionymi fachowcami. Spacerując deptakami tego miasta często slyszymy ludzi rozmawiających po polsku. Miasto ma wiele ciekawych miejsc i bardzo bogatą historię, związaną z morzem. Jest ważnym portem morskim. To z tego portu w swój pierwszy i zarazem ostatni rejs-wypłynął “TITANIC”. Na Uniwersytecie w Southampton studiowało wielu Naszych studentów z Polski.